ÖRMÉNY KATOLIKUS TEMPLOM
Építtetője: a Szentháromság Egyesület, a Krisztus Kínszenvedéséről Társulat, a szépvízi örmény egyházközség hívei
Építés ideje: 1762-1785
Egykori rendeltetése: Örmény katolikus templom
Mai rendeltetése: Örmény katolikus templom
Mai tulajdonosa: Szépvízi római katolikus plébánia
Hogy Szépvízen mikor épült az első örmény katolikus egyházi épület, nem lehet pontosan tudni, de a szakértők megállapítása szerint a mai templom helyén már korábban kápolna állt, és annak harangtornyát használták még több mint egy évtizeddel a templomépítés 1762-es megkezdése után is. A templomépítést kezdeményező örmény közösség mindössze 170 személyből állhatott. A költségeket részben a Szentháromság Egyesület, részben a szintén helybéli Krisztus kínszenvedéséről elnevezett társulat, részben a hívek fedezték.
A mai, késő barokk stílusú templomot 1785-ben szentelte fel Batthyány Ignác püspök a Szentháromság tiszteletére, de 1907-ben a közösség kérésére, püspöki engedéllyel Világosító Szent Gergely napja lett a templom búcsúünnepe.
Az első világháború idején megrongálódott templom nagyméretű restaurálására 1925-ben került sor, ekkor festették át a falakat olajfestékkel, kicserélték a szobrok kivételével a mellékoltárokat, és átalakították a főoltárt, amely egyébként a templom egyetlen eredeti berendezési tárgya, Jordán Vártán erzsébetvárosi polgár adománya. Az oltárkép viszont változott az évszázadok során: a jelenlegi a köpenyét kettészelő Szent Mártont és a koldust ábrázolja, de a 20. század elejéig egy Szentháromságot ábrázoló olajkép volt a főoltáron.
A templomot és a sírkertet körülölelő kőfalat – Pál Emese adatai szerint – 1859-ben építették a Szentháromság Egyesület anyagi támogatásával. A kerítés keleti részéhez csatlakozó Szent család kápolnát 1820-ban Száva Antal emeltette. A cinteremben helybeli örmény családok fekvő sírkövei találhatóak
Az egyházközség jegyzőkönyvei 1756-tól maradtak fenn, azóta ismerjük a hitközségben szolgáló, örmény rítusú lelkészek nevét is. Az utolsó itt szolgáló pap Bodurian János volt, aki 1959-ben hunyt el. Az ő nevéhez fűződik a nyomda megalapítása. A „Frumoasa” könyvnyomda 1929-től 1944-ig működött, itt készítették a különböző nyomtatványokat.
Bodurian János halála óta nincs külön lelkésze az elnéptelenedett közösségnek. Az örmény katolikus hívek lelki gondozását a mindenkori szépvízi római katolikus plébános látja el. A templomot mai napig használják, kisebb-nagyobb kihagyásokkal a vasárnap esti szentmisét az örmény templomban tartják. Ilyen megszakítás volt a templom felújításának időszakában, a 2010-es években, amikor a Csíkkörzeti Magyarörmény Szentháromság Alapítvány jóvoltából, Hargita megye Tanácsa, a Zuglói kisebbségi önkormányzat és számos magánszemély hathatós támogatásával, Zakariás István gondnoksága alatt megtörtént a templom teljes külső és belső felújítása.
DACZÓ KATALIN
összeállítása