top of page

ÖRMÉNY KASZINÓ

ORMENY EPULTEK_FOTOK_DACZO DENES-13_edited.jpg

Építtetője: a Szentháromság Segélyegyesület.

Építés ideje: 1908

Egykori rendeltetése: Kaszinó

Mai rendeltetése: Művelődési otthon

Mai tulajdonosa: Szépvíz Község

 

Az örmény kaszinó, amely Kristó Tibor adatai szerint 1810-ben alakult, kezdetben a falu főterén álló, 17. században épült céhes házban működött. 1908-tól a ma is álló épület, a Szentháromság Segélyegyesület által épített Vigadó (ma a falu művelődési háza) lett az örmény kaszinó otthona. „A Vigadó egyike a legmodernebb épitkezéseknek – számolt be az épület átadásáról a helyi lap. – Tágas termeivel, praktikus berendezésével egyedül áll majdnem egészen Erdélyben. Büszke lehet erre az épületre legelső sorban az egyesület, de nemcsak, hanem maga a község, sőt a vármegye is. A kultúra haladásának egyik fényes dokumentuma ez.” (A szépvizi „Vigadó" felszentelése. Csíki Lapok, 1908. jan. 22.)

      Az 1920-as alapszabályzat szerint a „kaszinó czélja: Szépvízen a fedhetlen jellemű és magaviseletű férfiak és nők számára oly központot alapítani és fenntartani, hol a tagok tanulságos és nemesen mulattató szórakozásra találnak. Czélja elérésére eszközei: a könyvtár, napi és időszaki sajtó, felolvasások, mulatságok, ünnepélyek és nemesebb társasjátékok rendezése. Területi működése köréből azonban ki van zárva minden politikai és felekezeti irányú tevékenység.” (Románia Nemzeti Levéltárának Hargita Megyei Hivatala, F7 Csík vármegye levéltára – Alispáni iratok 4. számú leltár, 2037/1921-es iratcsomó.)

Részletek A szépvízi örmény örökség és emlékház c. dokumentációból, összeállította: Daczó Katalin

       1949-ben a Szentháromság Segélyegyletnek be kellett szüntetnie működését, javai a római katolikus plébánia tulajdonába mentek át. Bara Ferenc plébános adatai szerint így történt ez a Kaszinó esetében is. „A II. világháború után ez az épület sürgős javítást igényelt – jegyezte fel a plébános a Domus Históriában az 1990-es években. – Ezért az egyesület vezetősége megegyezett a helyi néptanács vezetőségével, miszerint a javítást a néptanács vállalja és ennek ellenében, bérfizetés nélkül használhatja az épületet 1960-ig bezárólag. A javítás megtörtént, a kaszinó épülete a néptanács használatába került, de a határidő lejárta után sem fizettek bért az egyesületnek, illetve akkor már mint örökösnek, az örmény plébániának. A plébánia vezetősége peres úton próbálja a házbér fizetésének ügyét rendezni. 1970 szeptember 12-én a Marosvásárhelyi bírósághoz és a bukaresti Központi Bizottsághoz intéz beadványt Dobál József gondnok és Zakariás Gerő titkár. Plébánia 1971 jan. 10-iki jegyzőkönyvében ez olvasható: „A kulturházat egész a döntő bíróságig per útján elvesztettük”. (Decr. Nr. 218-1960, art. III.) Így került a kaszinó épülete a helyi néptanács tulajdonába. Időközben a tekepálya helyére egy nagy masszív épületet készítettek, jelenleg kuglipálya.” (Bara Ferenc: A szépvízi Örmény Katolikus Plébánia Historia Domus második kötete. Kézirat. Gál Hunor gyűjteményéből)

       Azóta ez az épület a település művelődési otthona. A 2020-ban befejezett teljes felújításának köszönhetően ismét régi fényében pompázik, őrzi építtetőinek ízlését és jól illeszkedik a településközpont örmény épületeinek sorába. A kaszinókert egy részében épült fel a községi sportterem, újraépült a tekepálya, és igazi sport- és szabadidő-központ van kialakulóban ezen a területen.                                                                      

A Kaszinó épülete. Ma művelődési ház. Szépvíz | Fotó: Daczó Dénes

KépTér

bottom of page