FEJÉR BÁLINT HÁZA
Építtetője: Fejér János (1852-1933)
Építés ideje: 20. sz. eleje?
Egykori rendeltetése: kereskedő- és lakóház
Mai rendeltetése: lakóház
Mai tulajdonosa: Nagy Ferenc
Hosszú ideig az építtető Fejér János egyik fia, Fejér Bálint és felesége Irén lakott az épületben. Ebben a házban született Száva János orvosprofesszor, akinek az édesanyja (élt 106 évet) szintén az építtető Fejér János lánya volt.
Dr. Száva János-Zoltán (1916–2001) a szépvízi örménység egyik legjelesebb szülöttje, orvosi szakíró, egyetemi tanár. Középiskoláit a csíkszeredai Római Katolikus Főgimnáziumban végezte, s a brassói Meşota Líceumban érettségizett (1934). Egyetemi tanulmányait Kolozsváron az I. Ferdinand Egyetem Orvosi Karán végezte (1940); 1941 márciusában már a Ferenc József Tudományegyetemen avatták doktorrá. Először a kolozsvári Sebészeti Műtéttani és Urológiai Klinikán, majd a baleseti sebészeten dolgozott. A harctéri szolgálat és a hadifogságból való hazatérése után rövid ideig Gyergyószentmiklóson és Zilahon teljesített orvosi szolgálatot. 1949. január 1-jétől a marosvásárhelyi OGYI-n az ortopédia–traumatológia és gyermeksebészeti tantárgyak előadótanára. 1968-tól nyugdíjazásáig (1982) professzori minőségben vezette a tanszéket és a klinikát, ezután 1995-ig konzultáns professzor és doktorátusvezető. Az orvostudomány doktora fokozatot 1961-ben, az érdemes professzori címet 1971-ben nyerte el. Kutatási területe az ortopédia, a traumatológia, a gyermeksebészet, a rosszindulatú daganatok műtéti kezelése. 18 új műtéti eljárást dolgozott ki. Úttörő munkát végzett a teljes csigolya-kiirtás és a gerinc csontpótlásos helyreállítása terén. (Romániai Magyar Irodalmi Lexikon)
Idősek emlékeiből
„FEJÉR BÁLINT (1896-1985) is a Fejér István- Antalffy Katalin ághoz tartozott. Apja Fejér János (1852–1933) és Haragán Anna (1860-1951) egyik gyermeke volt. Testvérei közül Anna és Bálint korán meghaltak. Érdekes, hogy a később született gyermekek között ismét megjelent a két keresztnév, a Bálint és az Anna. De volt még István és Ilona nevű gyermek is a családban. Ilona Dr. Száva Antal csikszeredai törvényszéki bírónak volt a felesége (az ők egyik gyermeke Dr. Száva János Zoltán marosvásárhelyi ortopéd orvostanár. Fejér Bálint felesége Fejér Irén (Piri) volt. Nem született gyermekük. A férj az ősöktől örökölt birtokon gazdálkodott és a szépvízi bankban is tisztviselőként dolgozott. A kollektivizáláskor a birtokot elvették és kuláklistára került. A kertben levő gyümölcs értékesítéséből és a kerti virág termesztéséből, valamint a csekély nyugdíjból éldegéltek. Házukba fogadtak egy Szilágyságból kiemelt kulák özvegyet is. Még életükben eladták a ház egyik felét a későbbi tulajdonosnak, Nagy Ferencnek, aki a haláluk után a másik résznek is a tulajdonosa lett. Mint érdekesség: a házastársak pár nap különbséggel távoztak az élők sorából.” (Ajtony Gábor)
„Fejér Bálinték nagyon dolgos emberek voltak, nagyon dolgosak. Gazdálkodtak is valamennyire, de kertészkedtek, sok virágot termesztettek, és el is adták. Úgyhogy tavasszal az árvácskákat a sírokra onnan vásárolták, és nagyon-nagyon kedves emberek voltak.” (Ferencz Jolán)